"HİÇ KİMSEYİ YARI YOLDA BIRAKMAYACAĞIZ"

VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın 1. Oturumunda söz alarak çıktığı kürsüde,  Büyükşehir Belediyesi’nin bazı konularda hatalı uygulamalarını dile getirdi. Başkan Oğuz, Büyükşehir’den et-kömür yardımı alanlar arasında karı-koca aylık gelirleri 50 Bin lira olanların tespit edildiğini belirterek Kahramankazan’da bunun gibi 500 kişinin üzerinde isim olduğunu kaydetti. Başkan Oğuz konuşmasının devamında ise Ekim ayı Meclisinde alınan su indirim kararının ASKİ’nin su faturalarında daha yansımamışken, yani ASKİ’nin tahakkuku ne kadarsa bunu yine tahsil etmişken ve İller Bankasından gelen yardım miktarı da Yüzde 60 artmışken sosyal yardımları askıya alma kararının yanlış olduğunu belirtti. Oğuz son olarak Sayın Mansur Yavaş’ın sosyal yardımlarla ilgili çözümün adresi olarak Kahramankazan Belediyesi’ni gösterdiğini hatırlatarak Yavaş’a teşekkür etti.  

“ASKİ ile sosyal yardımlar arasında bir bağ kurmak kesinlikle yanlış”

Serhat Oğuz, Gündeme getirdiği diğer konu ise; geçen ay ASKİ ile ilgili bir indirim yaşandığını belirtirken, önergeyi tartışmak istemediğini, mahkemeye de intikal ettiğini dile getirdi.  Henüz yürütmeyi durdurma çıkmadığını anımsatan Oğuz, “ASKİ ile sosyal yardımlar arasında bir bağ kurmak kesinlikle yanlış bir şeydi. Neden? Bu güne kadar sosyal yardımlar ASKİ üzerinden mi veriliyordu? ASKİ ile nasıl bir illiyet bağı kurdunuz ki?Genel bütçede kısacak sadece sosyal yardımları mı buldunuz. Başka kalemler yok muydu? Kısılması gereken en son kalemi en başta kısmaya kalktınız. Ve bu hakikaten doğru bir yaklaşım değildi” dedi. Belediyelere gönderilen İller Bankası ödeneğinin ortalama yüzde 60 fazla geldiğini kaydeden Başkan Oğuz, “ASKİ, faturalarında da yüzde 50 indirime gitmedi. Yani su indirimi faturalara yansımadı. O karar daha uygulanmadı. ASKİ’nin tahakkuku ne kadarsa bunu yine tahsil etti. Eylül ayında olduğu gibi. Ayrıca Belediyenin kasasına giren para, İller Bankası ödeneği ile bir ay öncesine göre yüzde 60 arttı. Ama Büyükşehir Belediyesi ne yaptı? Sosyal yardımları askıya aldığını duyurdu.

Karı- koca aylık gelirleri 50 Bin lira olup Büyükşehir’den yardım alanlar var

Büyükşehir Belediyesi’nden gönderilen sosyal yardımlar listesinin kendilerine ulaştığını hatırlatan Başkan Oğuz, Kahramankazan Belediyesi olarak Biz daha önce de et yardımında bulunuyorduk ama hiçbir zaman bunları, pankartları üst geçitlere, alt geçitlere bu yardımı yaptık diye asmadık. Büyükşehir Belediyesi’nin bize gönderdiği listedeki 3 Bin 500 kardeşimizi de bu havuzun içine dahil ettik. Yalnız bir farkla. Biz sosyal yardımlarda bulunurken aylık gelir durumu, üzerlerindeki gayri menkul durumlarını dosyalıyoruz ve kimseyle paylaşmıyoruz. Denetimlerde sorarlarsa önlerine koyuyoruz. Büyükşehir Belediyesinin gönderdiği bu listeleri kurduğumuz yardım komisyonu marifetiyle bir aydır inceliyoruz. Şimdi bunların içerisinde enteresan şeyler var. Büyükşehir’in sosyal yardımlarda ne kadar hassas davrandığını göstermek için isim vermeden birkaç tane örnek vereceğim. Değerli kardeşlerim, kendisi ve eşinin aylık geliri takriben 50 Bin lira olan bir kimseye et desteği verilebilir mi? Bir insanın toplam 3 evi, 8 arsası, 2 maaşı varsa bu kişi kömür yardımı alabilir mi? 3 evi, 3 aracı, 24 taşınmazı varsa bu vatandaşımız kömür yardımı alabilir mi? Elimde bu şekilde Büyükşehir’den yardım alan 500 kişilik liste var. İsim vermeyeceğim. Niyetim ne buradaki kardeşlerimi rencide etmek ne bu işin başındakileri itham etmek değil. Bir yanlış var. İstediğim bu yanlışın düzeltilmesi. Bunları dosya haline getirip ilgili arkadaşlara teslim edeceğim. Sosyal yardımlarla ilgili yetkili arkadaşlar bu hususları lütfen dikkate alsınlar. İlçe belediyesi olarak Mansur Bey’e teşekkür ediyorum. Samimi bir teşekkür ediyorum. Neden biliyor musunuz? Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarımıza mesaj atmış. Yardımları Kahramankazan Belediye Başkanından isteyebilirsiniz diyor. İlçemde çözümün adresini Sayın Mansur Yavaş da kendi elleriyle göstermiş oldu. Merak etmesin, ne vatandaşımızı mağdur edeceğiz, ne de Sayın Mansur Yavaş’ın güvenini boşa çıkarmayacağız” diye konuştu.

“Hiçbir kimseyi de yarı yolda bırakmayacağız”

Büyükşehir ile ilçe belediyeleri arasında geçtiğimiz sene mezarlıklarla ilgili Meclis’te bir yetki tartışması yaşadıklarını ve bazı mezarlıkların ilçelere devredildiğini hatırlatan Başkan Oğuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yürütmeyi durdurma istemiyle bunu mahkemeye taşıdığını ancak reddedildiğini söyledi. Oğuz, Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlıkları Kahramankazan Belediyesi’ne devretmeyi kabul ettiğini ancak 34 personelin de özlük haklarıyla birlikte devralınmasını istediğini belirtti.

Oğuz “Yani bir sene önce büyük bir hevesle, heyecanla işe başlattığınız 34 tane çalışanımıza diyorsunuz ki; ‘ biz artık sizinle yollarımızı ayırıyoruz, mezarlıkları Kahramankazan Belediyesi’ne veriyoruz. Özlük hakları ile birlikte Kahramankazan Belediyesi bu personelleri devralsın’ diyorsunuz. Yahu 1,5 sene önce Kahramankazan Belediyesi’nin mezarlıklarında çalışan arkadaşları özlük hakları ile birlikte mi devralarak işe başlamıştınız ki bir sene sonra işe aldığınız 34 tane kardeşimizi özlük hakları ile birlikte devralın diyorsunuz. Bakın burada bir tenakuz var, bir hata var, bir yanlış var. Orada çalışan çocukların mağdur edilmesi var. Ama o çalışan arkadaşlar şundan müsterih olsunlar. Onların mağdur olmaması için Kahramankazan Belediyesi olarak biz üzerimize düşen vazifeyi yerine getireceğiz. Hiçbir kimseyi de yarı yolda bırakmayacağız” diye konuştu.